Toner Nedir |Ne işe yarar |Nerelerde kullanılır

Toner Nedir

Toner yazıcı ve fotokopi makinelerinde, kağıt üzerinden yazı ve görüntü almakta kullanılan bir çeşit tozdur.İlk zamanlarda toner basit bir karbon tozuydu.Daha sonra baskı kalitesini geliştirmek için polymer ile karıştırılmaya başlandı.

Toner tozunun göze temas etmesi halinde göz kapakları açık tutularak 10 dakika boyunca gözlerin yıkanması gerekir. Elbise ya da vücudun herhangi bir yerine toner bulaşması halinde o bölge, soğuk su ile yıkanmalıdır.Sıcak su ya da ılık su ile yıkanması halinde elbiselerden toneri çıkartmak bir daha mümkün olmayacaktır.Çünkü toner belli ısıda sıvı ile birleştiğinde eriyerek bulunduğu bölgeye yapışmaktadır.

Toner partikülleri, yazıcı içerisinde bulunan fırında 180-200 derece arasında ısıtılarak kâğıt üzerine yapıştırılmaktadır.Standart bir tonerden sayfanın %5 doluluk oranında 2000 sayfa baskı elde edilebilmektedir.Toner tozunda ki bir taneciğin boyutu 8 ile 10 micrometre arasında değişmektedir. İlk zamanlarda ki yazıcılarda toner, dışarıdan şişe yardımıyla yazıcı içerisine boşaltılmaktaydı.Daha sonradan modern makinelerde yazıcılar toner kartus kullanarak baskı işlemini gerçekleştirmeye başladı.